Hana Mikulenková – Tropický stav mysli

Česká malířka Hana Mikulenková představí své malby a kresby 17. ledna 2019. S absolventkou VŠVU se můžete setkat na vernisáži v ostravské ZAZA Galerii, kde bude v 17. 00 hod zahájena její autorská výstava.

Výstava se jmenuje TROPICKÝ STAV MYSLI. Název je příznačný, protože autorka, převážnou část tvorby tvořila na tropickém Bali v Indonésii, kde pobývala přes rok. Navštěvovala Institut umění v hlavním městě Denpasaru a tvořila také mimo institut v ateliéru své velkoformátové malby nabité energií a výraznými barvami.

Autorka opustila na chvíli její oblíbené téma vody a vrhla se na floralní tématiku a samotnou esenci a atmosféru ostrova, kterou by jakoby snově zaznamenávala do svých pláten. Série je velmi ucelená a divákovi bravurně dá výpověď, co chtěla Mikulenková vyjádřit pomocí svých velmi vrstvených obrazů. Mikulenková stálé kombinuje expresivní tahy štětcem s více sofistikovaným rukopisem a používá více spreje, tento střet funguje harmonicky ale zároveň provokativně. Z maleb jde cítit ještě větší svoboda a uvolněnost.

Pro výstavu v ZAZA Galerii jsem připravila malby a kresby. V malbách přiznávám vliv okolní krajinou Indonésie a hlavně z abstrakce vyčleňuji více konkrétní prvky, hlavně přírodníhocharakteru jako jsou palmové listy a exotické květiny. Fascinovalo mě místní světlo a intenzivní všude přítomnost právě barev v každodenním životě. Ať už to byly obětinky v hinduistických klášterech, intenzivní barva zelené rýžových polí nebo tyrkysově modrá barva oceánu. Na výstavě bude výběr i maleb starších, které se hodí do konceptu výstavy. Vystavím také klasicky můj skicák v podobě kreseb inkoustem na papír. Moje kresby jsou hlavně o přírodě a pro mě znamenaly moment pozastaveni a zpomalení oproti intenzivnímu nasazení během malby, inspiruju se v nich tetováním. Říká o své tvorbě autorka.

Tvorbu Hany sleduji už několik let, líbí se mi její přístup k barvám, její expresivní vyjádření křehkého a zároveň vášnivého vztahu zejména k exotické přírodě a krajině. V těch zimních měsících přinese prostřednictvím svých obrazů do galerie slunce a vůni dálek.“  říká galeristka Radana Zapletalová.

Hana Mikulenková se narodila ve Valašském Meziříčí v roce 1985. Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě absolvovala v roce 2011 v ateliéru malby a jiných médií u profesora Ivana Csudaia. Během studia absolvovala stáže v Brazílii, Řecku a Porugalsku. V roce 2018 navštěvovala Institut umění v Denpasaru na Bali.

Více o její tvorbě: www.hanamikulenkova.com